Prihlásenie / Registrácia

Jankulová Karin

Gymnázium (Komenského 2/1074)
Partizánske

Muž, ktorý si mýlil mažnzelku s klobúkom

Autorom tejto knihy je anglický neurológ Oliver Sacks. Žil v New Yorku, kde pôsobil ako profesor neurológie a psychiatrie na Columbijskej univerzite. 

Autor v knihe opisuje príbehy pacientov s rôznymi neurologickými a psychickými poruchami. Príbehy sú skutočne zaujímavé a na konci každého príbehu sa snažil vysvetliť príčinu poruchy konkrétneho pacienta a priblížiť čitateľovi prečo je to tak. Kniha je rozdelená na 4 časti: Straty, Exscesy, Cesty a Svet prostáčikov. V každej časti sú opísané iné druhy príbehov jeho pacientov. Hneď prvý príbeh je o mužovi, ktorý si mýlil manželku s klobúkom - muž chytil manželkinu hlavu a chcel si ju nasadiť na hlavu ako klobúk. Mňa najviac zaujala časť Fantómy, v ktorých Sacks spomína ľudí, ktorí aj roky po amputácii končatín v nich pociťovali bolesti a zdalo sa im, že tie končatiny stále majú. Opisuje tu aj šiesty zmysel ľudí - propriocepciu, čo znamená vnímanie vlastného tela. 

Tieto príbehy boli pre mňa naozaj zaujímavé a pre zdravo rozmýšľajúceho človeka je občas až nepochopiteľné, že niektorí ľudia môžu takto rozmýšľať. Knižku by som odporučila každému, koho zaujíma problematika ľudského správania, fungovanie ľudského mozgu a medicína všeobecne.