Prihlásenie / Registrácia

Jankulová Karin

Gymnázium (Komenského 2/1074)
Partizánske

Prečo spíme

Autorom knihy je Matthew Walker. Je to britský vedec, profesor neurovedy a psychológie na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Je expertom na výskum spánku.

Obsahom knihy je pochopenie dôležitosti ľudského spánku. Opisuje všetky faktory, ktoré vplývajú na náš spánok - od alkoholu, mobilov až po lieky na spanie a aj to, čo sa deje s našim telom pri nedostatku spánku. V knihe je detailne opísaný spánok ako taký, dĺžka spánku pre rôzne vekové skupiny a metódy pre zlepšenie nášho spánku. Najviac ma zaujala časť, v ktorej kniha opisuje aj ako kofeín a alkohol veľmi negatívne vplývajú na spánok a ľudské zmysly, ako alkohol otupuje ľudský mozog a ako dlho trvá kofeínu, aby sa úplne vytratil z nášho organizmu. Tiež ma veľmi zaujal pre mňa nový poznatok o tom, ako fungujú ľudské vnútorné hodiny - cirkadiánny rytmus. Autor sa zamyslel aj nad tým, ako veľmi negatívne vplýva skoré ranné vstávanie do školy na mladých ľudí, pretože ich pripravuje o spánok. Vysvetlil, že práve kvôli tomuto cirkadiánnemu rytmu chodia tínedžeri spávať neskôr a vstávajú neskôr ako dospelí ľudia a že im skoré vstávanie do školy ubližuje, pretože nedokončili niektoré dôležité fázy spánku. Pri nedostatku spánku je naše vnímanie a rozmýšľanie neporovnateľne zaostalejšie ako po plnohodnotnom 8-10 hodinovom spánku.

Vďaka tejto knihe sa mi podarilo lepšie pochopiť a uvedomiť si dôležitosť aj fungovanie spánku. Túto knihu by si mal prečítať každý jeden človek, pretože je to veľmi dôležitá téma ohľadom ľudského zdravia. Na záver ako bonus autor pridal aj pár tipov pre zlepšenie spánku.